31 Ağustos 2016 Çarşamba

Teju Cole'un OpenCity'si bitmiyor bitemiyor, çünkü anlattığı hiç bir şey ilgimi çekmiyor; çünkü bugünlerde New york ve insanı hiç ilgimi çekmiyor. Zaten indirecek daha ilginç bi kitap buldum; I am Zlatan Ibrahimoviç. Onu okuyorum. Zlatan çok iyi ya... kitaba Guardiolayı gömerek başlamış; hatta sanki, "yav ayrılırken iyi bi ağzını burnunu kıramadım bari ipliğini pazara çıkarayım şunun" diye yazmaya karar vermiş... Bir dedikodu bir sitayiş sormayın gitsin. Çocukken en büyük zevkinin bisiklet hırsızlığı olduğunu, iki dakkada cillop gibi bisikletleri yürüttüğünü okuduğum sıralarda birileri benimki de dahil olmak üzere aşağıda park yerinde kilitli bisiklet odasında duran yarım düzine bisikleti patlatmış. Yani yepisyeni drifter seleli caanım bisikletimi çaldılar.

Naapalım 'buralara kadar geldi hırsızlık demek; durum vahim yani!' diyor giden bisiklete değil dünyanın, insanlığın haline üzülüyoruz;

Bir şarkı çalıp kendisini bir fotoğrafla anıyor; yeni bisiklet almaya gidiyoruz yarın ilk iş.


                                                                         şarkı


27 Ağustos 2016 Cumartesi

günün yazısı; içinde Mustafa Kamil Zorti geçen 4 Eylül yazısı!

günün vidyosu ve yanında bissürü saçmalık
"Tecavüzcülerin çoğu büluğ çağının fırtınaları arasında yolunu kaybetmiş aşıklardır.  Uyuşturucu satanlar arasında Breaking Bad vakaları zannettiğinizden daha yaygındır." 

Normalde artık bukkkadar saçma iki cümleyi yanyana gördüğünde insan hsssttr ordan! der geçer ama geçemiyoruz kalıyoruz. Niye kalıyoruz?
e çünkü bunu söyleyen adam Türkiye'nin en prestijli lisesini bitirip Yale'de felsefe, Colombia Üniversitesinde siyaset bilimi okumuş; 23 yaşında Grundrisse'yi çevirmiş, çevirirken bir de 100 sayfalık önsöz yazmış; sonra insan hakları derneği bu adama özgür düşünce ödülü vermiş. falanmış filanmış...
Herhalde ondan sonra kayış koptu...

işte Türkiye işte aydını! 
karısının kafasından aşağı kakasını boşalttığında bu nasıl olabilir bu adam bir kadına , karısına bunu nasıl yapabilir demiştim. Meğer antropoz çağının fırtınaları arasında tuvaletin yolunu kaybetmiş adamcağız.  No big deal!


25 Ağustos 2016 Perşembe

Günün şahsiyeti; nothing! ve sabah sabah şarkısı


Sartre'ın "Hell is other people!" dediğini, simonla takıldığını, mescaline gibi tonla halelülü ilaçları kullandığını, günde iki paket sigara içtiğini, bir gözünün başka bir yere baktığını (belki de sırf bu sebepten mütevellit), Lacan'la iyi dost olduğunu hatta bi ara yengeçlerle kafayı bozduğunu bile biliyorduk... Ama kediden haberim yoktu valla. Şu kedinin yakışıklılığına bakar mısınız?  "Hell is other people!" diyen sartre değil de kediymiş meğer! Kedinin adı Nothing bu arada.https://www.youtube.com/watch?v=1CYquRZTuXY

  

23 Ağustos 2016 Salı


James Hetfield astrofizik doktoru olmuş.
doktora tezinde şunu analiz ediyormuş; 
"micro-lensing in gravitationally lensed quasars to yield measurements of the structure of their continuum emission regions!!! "  Alla' tamamını erdirsin diyelim ne diyelim?

bu günlerde teju cole'un open city'sini okuyorum. niçin derseniz çünkü bu günlerde pek revaçta kendisi kültür sayfalarında.... gelecek vaadeden yazarlar şeysinde, (kültür söz konusu olduğunda sanki bir gelecek varmış gibi!!) 
bi de böyle bir web sitesi var;
http://www.tejucole.com/photography/
hoş bir adam olsa gerek!
aslında known and strange things diye yeni bir kitabı çıktı. Ben onu okumak istiyorum ama o daha gelmemiş benim kitapçıya, Open city'si var dedi kitapçı; "yok o bende var" dedim. bende yok ama bookz.org'da bi sürü linki var. 'Indiriyosun beş dakkada beşiktaş' desem kadıncağzın morali bozulurdu demedim. çok tatlı bir kadın çünkü, kitapları sarı zarfların içine koyup zarfı çiçekli stikırlarla kapatıyor...
neyse indirdim Open city'i okuyorum.

kitap 
Death is a perfection of the eye. 
cümlesiyle başlıyor. 
kitap yazacaksanız kesin en az bunun kadar  havalı bir cümle bulmalısınız.
ne yazık ki
ilk 50 sayfasında hiç bişey olmadı. 
heyecan verici birşey olursa haber veririm. 

o zaman günün şarkısını dinleyelim: 

21 Ağustos 2016 Pazar

In the Jingle jangle sunday morning the Drifter is back!


4+4+4 diye bilinen 6287 sayılı yasamız var malum. Bir de “Milli Eğitim Talim ve Terbiye Kurulu” var. Hiç gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz? Bu Milli Eğitim Talim ve Terbiye Kurulundakileri diyorum!! Eğitim, Talim, Terbiye??? Nasıl tiplerdir? Ne yerler, ne içerler? Nasıl otururlar, nasıl kalkarlar? Ne düşünürler?
Hakkaten ne düşünürler?
Neyse bu beyler, hanfendiler (baayan da vardır herhalde içlerinde) şeye karar vermişler yeni..
4+4+4’ün ilk dörtlüğündeki müzik ve resim derslerini haftada 1’e indirmeye karar vermişler. Ve indirmişler! Tabi 5.5 yaşındaki çocuğa haftada bi saat müzik bi saat de boyama yeter.  

Ondan sonra bu cemaat nasıl vücuda yayıldı, kaç dalga kemo versek de kurtulsak???
Kurtulamazsın arkadaş!
İnsanlara yaşamayı yasaklayarak, kendini ifade etme biçimlerini kısıtlayıp sakatlayarak, kendin yapamıyorsun yapmıyorsun diye başkalarının ürettiklerini mundar ederek, toplumu iğdiş ederek, hiçbir yaşam kalitesi, hiçbir zevki hiçbir hobisi olmayan çocuklar yetiştirerek daha çok saplanırsın batağa…
Sonra nooluyo bu çocuklar büyüyo; gelişmemiş ruhları hayattan beklentilerini belirliyor: para ve/veya iktidar. Aaa damat cemaatçi çıktı! Ne çıksaydı? Sizin kızlarınızdan beklentiniz neydi ki? Kızlarınıza ensesi kalın veya eli kolu uzun damatlar seçtiniz, seçtirdiniz aaa onlar da cemaatçi mi çıktı? Ne yazık, tüh!
Neyse diyeceğim o yani…
aynı tas aynı çemberlitaş...
Hani bi ara tayyipsiz akepe konsepti vardı. Dindarı da laiki de buna razıydı. varsa yoksa derdimiz Tayyip'ti hani. Bumerang ters geldi; fetosuz cemaat’e döndü iş.  Yani Türkiye kaldığı yerden yola devam. Düzen aynı düzen; gidiş aynı gidiş; darbe aynı darbe; halk/cemaat aynı halk/cemaat; terör aynı terör; depresyon aynı depresyon.   
yani

Kafam bozuk ama hayat da kısa, bak bugün de Gaziantep patlamış 50 kişi birden…söylemeye dilim yazmaya elim varmıyor.
Onun için bazı kararlar aldım, bugün itibarıyle didem arslan seyretmeyi bırakıyorum, yine gaste okumadığım günlerime dönüp maç seyrederken televizyonu mute’a alıp müziğin sesini açıcam! Her ne kadar soğuk ve steril olsa da yaşanabilir tek kıtada yaşama şansım olduğu için şükredip; gezip görebildiğim, nefes alabildiğim, haftada bir saatten fazla müzik dinleyebildiğim için kendimi suçlu hissetmeyi bırakıcam.

ve sizleri de bu kafası iyi pazar sabahında yeni bir drifter yapımıyla baş başa bırakıyorum. 


https://www.youtube.com/watch?v=axPwt9yTxKU