13 Eylül 2016 Salı

kararımı verdim burada yaşlanmak istiyorum.

Hayatımın geri kalanını geçirmek istediğim yer burası Katalunya...
evet son kararım!

Barcelona'da Katalan Bayramına ilk kez denk geliyorum. Genelde Eylül'ü istanbul'da karşılardım bundan önce ama sanırım bundan böyle istanbul haricinde heryerde karşılayabilirim. İstanbul mu kaldı zaten. Neyse o konuya hiç girmiyoruz.

Ne diyorduk?
Katalan Bayramı namı diğer 'Diada'...
adı bayram; ama yenilgiyi kutluyorlar... Habsburg için savaşan Katalan güçlerinin Burbon Kralına yenilmesini kutluyorlar... Böylece İspanyol olmuşlar... 300 yıldır kutluyorlar...
ben de İspanyol olsam ben de kutlardım :))
şaka tabi!

elimde Robert Hughes'in 'Barcelona' adlı kitabı kısaca böyle anlatıyor durumu...
önümde yürüyen esmer tenli yeşil gözlü genç adamsa biraz peltek, şöyle bağırıyor:
Catalonya no es espana! Barcelona not spain!

Katalanlar ispanya'dan ayrılmak istiyor, epeydir istiyor... Bana sorsalar ayrılmayın derim. Türkiye hızla gericileşirken, ortadoğu'da bir savaş bitmeden bir diğeri başlarken; mülteci krizi sınırlardan taşarken Avrupa'nın dağılmaması bir arada durması kendi hayırlarına olurdu ama sakalımız yok ki dinlesinler. Kapımı kaparım dışarıda kalan beni ilgilendirmez diyebilecek bir durumu yok Avrupa'nın aslında. Yıllardır Türkiye'ye de aynı muameleyi yaptılar... Sanıyorlardı ki Avrupa'nın Türkiye ile bir sınırı var... Şimdi gördüler ki aslında yokmuş; nasıl gördüler? Midilli'de kendi ölülerini gömecek mezar kalmayınca gördüler. çünkü mezarların hepsinde Suriyeliler yatıyor. Demek ki Avrupa'nın Türkiye'ye bir sınırı yokmuş. Demek ki Türkiye Avrupa'daymış, Demek ki demokrasi ve özgürlükler adı altında Türkiye'deki gericiliği destekleyerek Avrupalı hiç iyi etmemiş.

Neyse bunları yazmamış olayım sizde okumamış olun. cıs!!!

fotolara geçelim;

'independencia socialismo' güzel de, Barcelona'nın sponsoru Qatar Airways??? bu ne perhiz bu ne lahana Turşusu? diyip ortamı germemek lazım tabi... suss!


Hava 30 derece, çok kalabalığız, elimizde Katalan Bayrakları yürüyoruz; nereye yürüyoruz belli değil ama öyle bir şehir ki Barcelona, yürüdükçe yürüyesin gelir. İstikamet Ciutadella Parkı.. Aslında bu arkadaşlar Santa Maria del Mar'ın ordaki Fossar de les Moreres meydanına gidiyorlar orada toplanacaklar, slogan atacaklar sonra da konser başlayacak ve parti yapıp duvar diplerine işeyecekler... zaten bu çiş kokusu bu şehirden nasıl çıkacak bilemiyorum.


Catalans de Siempre! / Catalans since forever!
yani ezelden beri Katalan!
kendilerine böyle diyorlar... 
Yazık bunlar da çok çekmişler Franco'dan... Hem halk hem de şehir çok çekmiş diktatörlükten. Tam 36 yıl, 1939'dan 1975'e kadar. Binlerce solcu sosyalist, mahkemesiz vurulmuş, cesetleri montjuic tepesine rastgele gömülmüş, yağmur yağdığında hala kesif bir koku duyulduğu söyleniyor...(Biraz abartı tabi aradan yetmiş küsur yıl geçmiş..)
Neyse kötü günler geride kalmış görünüyor.
Herkesin keyfi yerinde...
Tapaslar yeniyor, canitalar içiliyor, sangrialar insanı kendinden geçiriyor...
böyle bir memleket.
Konser alanına doğru yaklaşıyoruz; 30 derecenin hakkını veren bir kız bir kağıt uzatıyor. Katalanca iki şiir var üstünde kağıdın arkasında da ingilizce çevirileri...

oh bandera catalana
nostre cor t'es ben fidel
Volaras com au galana
per damunt del nostre anbel.
Per mirar-te sobriana
alçarem els ulls al cel. 
( o flag of Catalunya our hearts keep faith with you You will fly like a brave bird above our desires. To see you reigning there we'll lift our eyes to the sky)
Barcelona'dan çıkmış en ünlü Katalan şair Joan Maragall'ın The song of the Flag şiiri)

diğeri de şöyle,

On ets, Espanya? - No et veig enlloc.
No sents la meva veu entronadora?
No entens aquesta llengua - que et parla entre perills?
Has desapres d'entendre an els teus fills?
Adéu, Espanya!
(Where are you Spain?- nowhere in sight. Don't you hear my resounding voice? Don't you understand this language, speaking to you between risks?Have you left off listening to your sons? Farewell Spain!)3 yorum:

Serhat Kongur dedi ki...

Barcelona yine de 2011 yılına kadar iyi direndi forma reklamı konusunda, sonunda endüstriyel futbola yenik düştü:D

drifter dedi ki...

Evet aynen dediğin gibi bu iyi direndi ama işte bu dünya düzeninde Katalanlığın da bir yere kadar...yapcak birşey yok :)

Serhat Kongur dedi ki...

Zengin Katarlılar Katalanlığa çok zarar verdi:P