25 Mart 2016 Cuma

şu fotoğraf cinayet değil de nedir bi söyleyin bana yahu!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, milyonlarca metrekarelik doğal sit alanı ve tarım arazisini yapılaşmaya açarak konut, otel ve sanayi tesislerine yol verdi
...


Son 10 yılda, 2 milyon 573 bin futbol sahasına denk gelen, 27 milyon 825 bin dekar tarım arazisi, imara açıldı ve inşaata kurban gitti.

Son 10 yılda 28 milyon dekara yakın tarım arazisi, inşaata kurban gitti. Yani, on yıl boyunca her gün  705 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisi yok edildi, her 100 dekar toprağın 10’u imara açıldı. En büyük kayıp, oransal bakımdan Konya, Yozgat ve Diyarbakır’da gerçekleşti.
...
Hükümet, Cerattepe şoku atlatılmadan, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Artvin, Rize ve Trabzon’da 303 şirkete 1012 ayrı noktada maden arama ruhsatı verdi.
...

Artvin ile ilgili mahkeme kararı var ama şimdi de yönetmelik değişikliği yapılarak yargı kararının arkasından dolaşıyorlar, yeniden ruhsat veriliyor.

Maden ruhsatlarının verildiği bölgede 800 köy var. Köy başına 1.5 maden düşüyor.

Fatsa’da yaşanan bir dram daha var. Merkeze 7 kilometre uzaklıkta, fındık bahçelerinin ortasında siyanürle altın aranıyor. Siyanür havayı, suyu, toprağı zehirliyor.
...


İzmir'in Menderes ilçesi, Ahmetbeyli sahilindeki resmi kayıtlarda koruma alanı ve A tipi mesire alanı olarak görünen Klaros (Denizpınarı) Koyu, şantiye alanına döndü. İş makineleriyle çalışılan koyda denize dolgu yapılırken, karada da bir tesis temeli atılması dikkati çekti. Menderes Belediyesi yetkilileri, kendilerine müracaat yapıldığını ruhsatlandırma çalışmalarının sürdüğünü belirtirken, mesire yerinden sorumlu İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kara kısmında onaylanan proje çerçevesinde çalışmalar yapıldığı belirtip, "İzinsiz tuvalet dahi yapılamaz. Denizin doldurulması ve iskele yapılması ile ilgili konuda sorumluluk denizcilik ile ilgili makamlar ile belediyeye aittir" dedi.

...

İMO Antalya Şubesi Başkanı Cem Oğuz, kentte Batı Çevre Yolu'nun Karaman ve Çandır çayları arasındaki 116 dönümlük bölümü için 1600 dönümlük tarım arazisinin imara açılmasına tepki gösterdi.

“Belediyenin yaptığı planlamada bakanlığın imara açtığı alan yeterli görülmeyip 53 hektardan 160 hektara çıkartıldı. 1600 dönümlük tarım arazisinin imara açılmasının yanında Bakanlığın 0.40 emsal oranı da yüzde 100 artırılarak 0.80'e çıkartıldı. Kat yüksekliği de ikiden dörde çıkartıldı. Bakanlığın planında 40 bin nüfusluk planlama öngörülürken, imara açılan alan Büyükşehir Belediyesi'nce üç kat büyütülerek ve kat yüksekliği oranı iki kat artırılarak 240 bin nüfusluk planlama yapıldı. Siz eğer yol için gerekli olan 116 dönümlük yer için 1600 dönümlük tarım arazisini imara açıyorsanız, bunun adı yol açmak değil, bunun adı başka bir şeydir. 

2 yorum:

N.Narda dedi ki...

Maalesef, ileride bunun sıkıntısını çook çekecğiz millet olarak

drifter dedi ki...

İlerde mi? Bunun ilerisi mi kaldı alla'aşkına!
halihazırda çekmiyor muyuz sıkıntısını?
ben çekiyorum valla!
nefes darlığı resmen!