14 Kasım 2015 Cumartesi

Ruthless kafası!Avrupa toplumu şok geçiriyor anladık da; bu şok ne kadar sürecek ne zaman bi ayılıp kendilerine gelecekler? hiç bakınca anlaşılmıyor.
Mesela Hollande, bu bir savaştır Fransa olarak “ruthless” tepki vereceğiz dedi. Bu şu demek mi açık olsun: 10 bin füze attık suriyede 50 bin daha atcaz mı demek istedi? Öyleyse öyle deseydi. Ne dediği pek anlaşılmadı çünkü. Ama dinleyenlerin de umrunda olduğunu sanmıyorum. İyi de ne zaman umrunuzda olacak acaba çok merak ediyorum.

Dün gece burda Caro Emerald konseri vardı;  Tilburg için büyük konser. Önce pek aklım kesmedi; koskoca Caro Emerald iki adım ötede Rotterdam , Utrecht varken niye Tilburg’a gelsin diye düşündüm acaba dj set filan olmasın diye iki kere Google translate yaptım bileti almadan. Türkiye’ye geldiğini düşünün ama istanbul’da değil konseri İzmit’te veriyor. Kıllanmaz mısınız? Kıllandım ama sonra bilet fiyatına baktım tamam dedim bu dutch milleti bu parayı dj sete vermez bu kadın harbi harbi geliyor…

Ben son biletleri almış olabilirim çünkü iki gün önce gişenin önünden geçerken gözüme çarptı tükenmişti biletler. Bisikletimle konsere giderken çok havalı hissediyordum kendimi dün 8 sularında. Burda kışın hava erken kararıyor konser de erken başlıyor 20:30 da başladı.
Hakkaten hakkını vermek lazım Caro Emerald bir yana; arkasındaki orkestra ayrı bir olaydı. Epeydir bu kadar keyifli bir sahne görmemiştim. İçerde ikibin kişi filan vardık. Hadi abartmış olayım en az 1500dük.  Bu arada bu ayrıntıyı kaçırmayın Tilburg’da 2000 kişi alabilecek büyüklükte klüp var.

Şimdi bok gibi hissediyorum.
Aynı saatlerde bir grup insan aynı benim gibi bisikletini park edip heyecanla konser seyretmeye gitti çok benzer bir mekana … Paris Tilburg’dan sadece 2 saat uzaklıkta… aynı dakikalarda biz electro swing yaparken onlar kafa sallıyorlardı. Sonra kalaşnikoflar, dehşet ve kangölü.

Bizim konser onbir gibi bitmişti eve gelip televizyonu açtım yanıbaşımdaki dehşeti televizyondan film seyreder gibi seyretmeye başladım.  Biraz bbc biraz cnn…

Burada bu iki kanalı sürekli seryeder olunca şunu fark ettim özellikle CNN’de. Bir kelime veya kavram ortaya atıyorlar, sürekli cümle içinde kullanıyorlar, bazen tırnak içine alıyorlar ve onun etrafında şekilleniyor bütün gündem.  Sanki bir yafta, yapıştırma; bir slogan, brand… reklam yazarı kafası…

Dünkü şeydi;
“Soft Targets”
Yani
“Yumuşak hedefler”
Yani biz; konser seyredenler, restoranda yemek yiyenler, maça gidenler, yoldan geçenler…

Kafamıza kafamıza kaktılar bütün gece; soft target olduğumuzu… uyuyamayalım diye…
Şöyle hissediyor insan;
Ya, hani markette satılan bir ürün olsa da alsam ve yarın sabaha ‘soft target’ olarak uyanmasam.
Aaa yoksa var mı böyle bir ürün? Bunu CNN mi satıyor? Yada CNN nerde satıldığını biliyor mu?  Parası neyse verelim alalım ozaman….
‘Soft  target’mış sensin soft targıt!
Sınırı kapatacakmış, Silvan mı burası?
Sen derdini söylesene…  ne satıyorsun onu söyle? İntihar bombacısı tespit cihazı mı?
Nedir Avrupa’nın Ortadoğu politikası? Naaptınız bunca zaman? Ortadoğuda işid yükselişi için ne yaptınız? Peki şimdi mültecilerden cüzzamlı gibi korkuyorsunuz; Tayyeape üç beş kuruş sıkıştırarak kurtulabileceğinizi mi sanıyorsunuz acaba? Tayyeap ne yapacak midilliye geçen botları mı vuracak?  

Şimdilerde büyük mevzu mülteciler Avrupa’da. Hummalı Yardım kampanyaları; kuruluşlar, dernekler, iştirakler…bilimum. Tek yaptıkları eski kıyafet toplamak.  Valla kafaları başka bişeye basmıyor. Habire kıyafet topluyorlar… Şu memlekette kimse açıkta kalmaz merak etmeyin elbet bişey bulur geçirir üstüne. En nihayetinde Çinde 3 euroya çalışıyor köle tekstil işçileri.
Onu diyorum

Kimse aynaya bakmaz olmuş Avrupada? ağzınız burnunuz kaymış haberiniz yok.  Güvenliği arttırın; yeniden haçlı ordusu kurun; aman ‘ruthless’ olun…

...iyi de düzeniniz sürekli ve hızla kin yaratıyor; 25 yaşında eline kalaşnikofu alıp herhangi bir mekana binlerce insanı taramaya giren kini nefreti yaratıyor. Onu naapcaz?  Onu naapcaksınız?

Hiç yorum yok: