6 Ocak 2013 Pazar

psikolojik ilüstrasyon

Karl Niholason, Kaliforniyalı bir illustrator. 1960'larda e 70'lerde Psychology Today ve  CRM (communications research machines) kitapları için hazırladığı illustrasyonlarla pek çok ödül almış.
şöyle şeyler;


Developmental Psychology Today, 1971

"The adolescent may show a calm exterior, which often hides a raging inner turmoil."
ergenler dışarıya karşı sıklıkla,  şiddedtli iç çalkantılarını saklayan bir sakinlik sergileyebilirler.


Society Today, 1971 (sosyal bir kurum olarak din.)


                              Abnormal Psychology Today, 1972 (aynı zamanda CRM metinlerinde de kullanılmış)

Fig: 8 
varoluşçu psikoterapinin en mühim gayelerinden biri bireye kendi davranışlarının sorumluluğunu üstlenmede yardımcı olmaktır. Çünkü birey ancak kendi sorumluluklarını kabullenme yoluyla yaşamına anlam katabilir. Farklı varoluşçu terapistler farklı yaklaşımları benimseyebilmektedirler: "varoluşçu" kavramı burada bir methodu değil, bir bakış açısını temsil etmektedir. Örneğin, Frankl paraxoical intention ve de-reflection tekniklerini geliştirmiştir ki; bu tekniklerle nörotik rahatsızlıklarla başetmeye çalışan hastalara yardımcı olmaktadır. Bu bölümde açıklanan teknikler bireye "piyonlardan biri olmak yerine kendi satranç tahtasını kontrol etme"ye yardımcı olacaktır. Psychology Today, 1970

bu homoseksüellikle ilgili bir bölümden buna gerçekten bayıldım. Society Today, 1971 world of work (çalışma dünyası)


Psychology Today, 1970 (kişilik bozukluklarıyla ilgili bir bölümden)


 Bennington, kolej öğrencilerinin aileden edindikleri kimliklerin kolejde öğrendikleriyle oluşan kimliklere geçişi ile ilgili bir çalışma yürütüyor. Bu ilüstrasyon bu bölüme ait.  Goffman'a göre, "karakter bir aktördür; akşam karşılaşacağı insanlar da izleyicilerini oluşturur." (Alıntı: Hubert Selby, Jr., Last Exit to Brooklyn)"2 yorum:

bon appétit dedi ki...

yazılarına senin adına burda paylaşmaktayım bilgin olsun :)

http://www.facebook.com/BloggerBulmaDernegi

drifter dedi ki...

iyimiş :)