20 Nisan 2010 Salı

Safo


Safo hakkında çok az şey biliniyor.
İki bin altı yüz yıl önce Lesbos adasında (bugünkü midilli ç.n.) - hadiii!- doğduğu ve Lezbiyen teriminin de oradan geldiği söyleniyor. Evli ve bir erkek çocuk sahibi olduğu ve bir denizci aşkına karşılık vermediği için kendini sarp kayalıklardan aşağı attığı söyleniyor. Ayrıca ufak tefek ve çirkin olduğu da söyleniyor.
Bunların doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Bir Kadının , bizim dayanılmaz cazibemize vurulmak yerine başka bir kadını tercih etmesi biz erkeklerin hoşuna gitmez . 1703 yılında, erkek iktidarının burcu konumundaki Katolik Kilisesi, Safo'nun bütün kitaplarının yakılmasını emretti.
Az, çok az şiiri bu kıyıman kurtulabildi. (Eduardo Galleano- Aynalar)Siz, göğsü mis kokan Peri'nin güzel hediyeleri!
Coşun kızlar ve söylesin tatlı sesli lir
Ama benim bir zamanlar körpe olan yaşlı bedenim artık kocadı
Saçlarım kara yerine beyaza döndü;
Yüreğim ağırlaştı
Bir zamanlar yavru geyikler gibi hızla dans eden dizlerim...
Artık beni taşımaz
Halime inleyip dururum
Ama ne gelir elden?
Yaşlanmamak...
Ve insan olmak, imkânı yok.Ama işin ilginç tarafı, arkeologlar Mısır kasabası Oxyrhynchus'ta milattan önce üçüncü yüzyıla ait bir mumyanın üzerine sarılmış papirüs yaprağına rastlıyor. Papirüsteki yazıları fark eden uzmanlar Michael Gronewald ve Robert Daniel, bu yaprakları 1922 yılında bulunmuş, Safo'ya ait olduğu kesinleşen bir başka şiir yazılı papirüsle karşılaştırıyor, Sonuçta papirüslerin aynı kaynaktan yazının da aynı elden çıktığı kesinleşiyor.

böyle olunca insanın aşka inanası geliyor...

Hiç yorum yok: